Najveći grad u Americi, Njujork, ima i sve veću srpsku dijasporu. To je inače grad koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Kako izgleda ovih dana, iz Njujorka nam javlja Aleksandar Žigić.
Njujork je ovih dana življi nego ranije, posebno na Tajms skveru, žili kucavici Njujorka gde blještave reklame obasjavaju trg 24 časa dnevno.
Hteli to ili ne, Njujork je grad koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. I ekonomski značaj je ogroman. Ukupna ekonomija na široj teritoriji Njujorka, na kojoj živi oko 23 miliona ljudi, je preko 2 triliona dolara, znači preko 2 hiljade milijardi dolara.
Sredešnji deo Menhetna ima 37 miliona kvadratnih metara poslovnog prostora i najveći je poslovni centar na svetu. Ali kad je reč o tom prostoru, samo oko 50 posto zaposlenih se vratio u kancelarije posle korona virusa u većini američkih gradova.
Zato gradonačelnik Njujorka, Erik Adams se zalaže da se mnoge poslovne zgrade pretvore u stambene. To bi moglo da snizi i cene, jer je sada prosečna renta u Njujorku čak 4000 dolara mesečno.
Sedam posto televizijskih gledalaca u Americi živi u Njujorku. Ali, porast kriminala je nešto što bi trebalo da zabrine Njujorčane. Broj pljački je 41 posto je veći nego pre godinu dana, pa je gradonačelnik Adams uputio poziv kupcima da skinu maske kad ulaze u radnje. Kažu da su oni koji nose maske često kriminalci koji to rade da ne bi bili uhvaćeni.
Kad je reč o turistima, očekuje se da će 11. maja, kad se ukine zahtev da posetioci budu vakcinisani zbog korona virusa i broj međunarodnih turista poraste. Očekuje se da će 2023. godine 61 milion turista posetiti Njujork, što je za 5 miliona manje od 2019. godine, ali znači da se posle kovida grad skoro potpuno vratio kad je reč o turistima.