Air Serbia je na svojim društvenim mrežama objavila zvanično saopštenje u kome raskida saradnju sa grčkom avio kompanijom zbog incidenta koji se desio prilikom poletanja aviona sa aerodroma “Nikola Tesla”.
“Povodom leta između Beograda i Diseldorfa JU324 uveče u nedelju, 18. februara 2024. godine, kada je došlo do oštećenja aviona Embraer E195 partnerske grčke avio-kompanije Maraton erlajnz (Marathon Airlines), Er Srbija je odmah stupila u kontakt sa nadležnim državnim organima – Direktoratom civilnog vazduhoplovstva (DCV) Republike Srbije i Centrom za istraživanje nesreća u saobraćaju (CINS)”.
Naglasili su da prekidaju saradnju sa grčkom avio-kompanijom, ali da će u potpunosti sarađivati sa pomenutim organima koji sprovode istragu.
“Bez obzira na rezultate pomenute istrage, Er Srbija je obavestila Maraton erlajnz da sa tom kompanijom raskida saradnju, tako da već od 21. februara 2024. godine, nijedan let Er Srbije više neće biti obavljen letelicama te grčke kompanije”.
ER SRBIJA PREKIDA SARADNJU SA KOMPANIJOM MARATON ERLAJNZ
— Air Serbia (@airserbia) February 20, 2024
Povodom leta između Beograda i Diseldorfa JU324 uveče u nedelju, 18. februara 2024. godine, kada je došlo do oštećenja aviona embraer E195 partnerske grčke avio-kompanije Maraton erlajnz (Marathon Airlines), Er Srbija je… pic.twitter.com/lMwHMmEc0R
Prema jučerašnjem izveštaju CINS-a, jedan od verovatnih uzroka ovog udesa je neadekvatna procena parametara za poletanje tokom pretpoletne pripreme letačke posade aviona, a nakon odluke da izvrši poletanje sa manje dužine u odnosu na inicijalno planiranu.
Kako se navodi u izveštaju, pre poletanja ovaj avion dobija D6 kao lokaciju ulaska na pistu od kontrolnog tornja aerodroma “Nikola Tesla”. Međutim, kabinska posada je odlučila da na pistu izlazi na lokaciji D5. Kontrola leta je obavestila posadu da je raspoloživa dužina sa te pozicije 1.273m sa predlogom da to nije dovoljno za bezbedno izvršenje poletanja. Letačka posada je zatražila da izvrši proveru parametara. Za to vreme, kontrola leta je obavestila posadu da može da izvrši rulanje nazad do D6, ako je potrebno. Letačka posada je potvrdila da može da poleti sa D5. Kontrola leta je to odobrila, uz informaciju da nema vetra. Pri poletanju avion je imao uobičajeno ubrzanje, dok je na 100 čvorova posada primetila da ostaje bez dovoljne dužine i da će biti bezbednije da poleti.
Kako je došlo do ozbiljne nezgode Embraera 195 na letu Er Srbije JU324: Kontrola letenja tri puta pokušala da upozori posadu⬇️ https://t.co/UhBpzRSisS
— Peđa Vučetić (@Pedjijatar) February 19, 2024
Avion je nakon napuštanja poletno-sletne staze počeo da se trese, nakon čega
se čuo udarac aviona o neki predmet. Posada je počela da dobija informacije o
problemu sa nizom sistema, od kojih je od najznačajnija bila sa zakrilcima i sistemom toplog vazduha motora. Posada je obavestila kontrolu leta da mora da sleti, jer je tokom poletanja udarila u nešto na tlu, dok je nešto kasnije proglasila opštu opasnost po bezbednost leta (mayday). Uz sve probleme, avion je sleteo. Proverom aerodromskih površina u pravcu poletanja ovog aviona ustanovljena su oštećenja prilaznih svetala sa lomom kontrolnih kutija koje se nalaze u sredini svetala, a na kojima su osmotreni tragovi guma. Nedostajao je i stub- nosač monitorske antene instrumentalnog sistema za sletanje (ILS), istaknuto je u izveštaju.
Evo kako je izgledao E-195 reg. OY-GDC kompanije Marathon airlines koji leti za ErSrbiju večeras posle prinudnog sletanja na BEG.😕 pic.twitter.com/crLJURHeDa
— Peđa Vučetić (@Pedjijatar) February 18, 2024
Iako ovaj avion leti na redovnim linijama Er Srbije, njime ne upravljaju letačke posade srpske avio-kompanije.
“Maraton erlajnz je avio-kompanija sa sedištem u Grčkoj koja ispunjava sve neophodne standarde Evropske agencije za bezbednost vazdušnog saobraćaja (EASA) i članica je Međunarodne asocijacije za vazdušni prevoz (IATA). Sa tom kompanijom, Er Srbija je sarađivala od juna 2023. godine po modelu kratkoročnog zakupa aviona, koji uključuje i članove posade (wet lease)… U okviru saradnje po osnovu kratkoročnog zakupa aviona zajedno sa posadom, partnerske avio-kompanije nose potpunu odgovornost za izbor i pripremu svih članova letačke i kabinske posade na njihovim avionima”, navodi se u saopštenju Air Serbie.
Er Srbija je danas organizovala drugi let za Dizeldorf za putnike koji su juče bili na letu JU324. Let je planiran za 17:00 i nosi broj JU4324.✈️ pic.twitter.com/TYPDfbev4L
— Peđa Vučetić (@Pedjijatar) February 19, 2024
Srpska avio-kompanija uputila je izvinjenje i podsetila putnike da imaju pravo na odštetu.
“Er Srbija želi još jednom da se izvini svim putnicima sa leta JU324 zbog pretrpljene neprijatnosti… Svi putnici sa tog leta imaju pravo na odštetu, kao i na nadoknadu ostalih troškova nastalih usled odlaganja leta za jedan dan. Svoja prava putnici mogu da ostvare putem posebnog formulara koji je dostupan na sajtu Er Srbije i zahtevi će biti prioritetno rešeni. Pored toga, kompanija je odlučila da svim putnicima ujedno u potpunosti refundira novac od kupljenih karata za taj let. Ta odluka odnosi se i na 91 putnika od inicijalnih 106, koji su za Diseldorf iz Beograda otputovali odloženim letom (19. februar) “.
Na kraju saopštenja, Air Serbia je istakla da se neće oglašavati sve dok istraga traje, a u narednom periodu će produzeti sve korake, u cilju da nedavno zbivanje ne naruši višedecenijsko poverenje koje putnici imaju prema srpskoj avio-kompaniji.